Εκδηλώσεις 2009-2010
Επίσκεψη της συγραφέως Ρένας Ρώσση-Ζαΐρη στο σχολείο

(28/4/2010)
Η συγγραφέας επισκέφτηκε το σχολείο μας μίλησε με τα παιδιά και τους διάβασε το βιβλίο της "ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΥΧΗΘΕΙ"

Επίσκεψη της συγραφέως Ρένας Ρώσση-Ζαΐρη στο σχολείο Επίσκεψη της συγραφέως Ρένας Ρώσση-Ζαΐρη στο σχολείο

ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΥΧΗΘΕΙ - Ρένα Ρώσση-Ζαΐρη Ρένα Ρώσση-Ζαΐρη Μια φορά κι έναν καιρό ζούσε ένα μικρό, μικρούλικο ψαράκι που μπορούσε να ευχηθεί και να βγει αληθινή η ευχή του!
Μια μέρα λοιπόν που δεν άκουσε την ψαρομαμά του, ευχήθηκε να αλλάξει η ζωή του. Τι ζήτησε;
Ένα σχολείο χωρίς ψαροδασκάλα, ένα δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια και ένα βυθό με λιοντάρια, μαϊμούδες κι ελέφαντες!

Η Ρένα Ρώσση-Ζαΐρη γεννήθηκε στην Αθήνα. Τελείωσε το Αμερικανικό Κολέγιο Θηλέων Αγίας Παρασκευής, τη Σχολή Νηπιαγωγών Αθηνών και το Lοndon Montessori Centre. Εργάστηκε ως νηπιαγωγός στα Εκπαιδευτήρια Ζηρίδη και διετέλεσε υπεύθυνη εκδόσεων στις εκδόσεις «Ελληνικά Γράμματα» και στις εκδόσεις «Μίνωας». Είναι μέλος του Κύκλου Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου και της Γυναικείας Λογοτεχνικής Συντροφιάς. Έχει γράψει εκατόν πενήντα παιδικά βιβλία (δικά της και διασκευές), πέντε μυθιστορήματα για ενηλίκους και έχει μεταφράσει πάνω από χίλια τριακόσια βιβλία παιδικής και εφηβικής λογοτεχνίας. Έχει τιμηθεί με πολλά βραβεία για τα βιβλία της και τη μεταφραστική της δουλειά.

Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας

Επιστροφή στην κεντρική σελίδα