Εκδηλώσεις 2023-2024
Πιστοποίηση ως Αειφόρο σχολείο

Για τρίτη φορά το 3ο Νηπιαγωγείο Γέρακα, πιστοποιείται ως ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
και μας απονέμεται η σημαία που το βεβαιώνει!
Η χαρά και η περηφάνεια μας, που μπορέσαμε να τα καταφέρουμε είναι μεγάλη.
Συνεργαστήκαμε αρμονικά μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί, προσωπικό καθαριότητας,
Σύλλογος Γονέων και γονείς των παιδιών μας για να φτάσουμε σ αυτή την πιστοποίηση!

Ευχαριστούμε πολύ τον εμπνευστή του Αειφόρου Σχολείου κ. Δημήτρη Καλαϊτζίδη
που μας έδωσε τη δυνατότητα να εμπλακούμε σε δράσεις και δραστηριότητες
που μεταμόρφωσαν το σχολείο μας, σε ένα σχολείο ζωντανό,
που λειτουργεί αειφορικά με στόχο τη δημιουργία του αυριανού ενεργού πολίτη!

ΓΙΑΤΙ το αειφόρο σχολείο είναι ένα σχολείο χαρούμενο, ήρεμο, ασφαλές, προοδευτικό,
δημοκρατικό και συμπεριληπτικό,
ένα σχολείο στο οποίο οι μαθητές και οι μαθήτριες χαίρονται να φοιτούν,
ένα σχολείο που δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να αναπτύξουν την κριτική σκέψη,
τα ταλέντα και τις ικανότητές τους, ένα σχολείο που δίνει χρόνο για αναστοχασμό,
που δείχνει αγάπη για όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους στα μαθήματα,
ένα σχολείο εργαστήρι της ζωής και της χαράς.
Παραθέτουμε τη συγχαρητήρια επιστολή!

Αειφόρο Σχολείο
Εγκεκριμένο από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. Αρ. Πρωτ.: Φ1Α/ΕΠ/99273/105764/Δ7/01-09-2022

4-09-2023

Προς
Προϊσταμένη 3ου Νηπιαγωγείου Γέρακα Κατωπόδη Ανδρονίκη
Αγαπητή προϊσταμένη, αγαπητές συνάδελφοι,
Θέλουμε ως Συντονιστική Επιτροπή και ως Παιδαγωγική Ομάδα του Αειφόρου Σχολείου να συγχαρούμε τη σχολική κοινότητα του σχολείου σας, για την εξαίρετη προσπάθεια προσανατολισμού του σχολείου προς την αειφορία.

Μελετώντας με προσοχή και ενδιαφέρον τα στοιχεία που υποβάλλατε προς εκτίμηση για την πιστοποίησή σας ως Αειφόρου Σχολείου και λαμβάνοντας υπόψη τις δύσκολες συνθήκες μέσα στις οποίες εργάστηκαν όλα τα σχολεία, ανάμεσά τους και το δικό σας, θέλουμε να σας συγχαρούμε όλους, μαθητές, μαθήτριες, εκπαιδευτικούς και προϊσταμένη, για το πολύ σημαντικό έργο που πραγματοποιήσατε. Θέλουμε να δηλώσουμε εξ αρχής ότι το σχολείο σας επάξια λαμβάνει την πιστοποίησή του ως Αειφόρο Σχολείο.

Λίγο πιο αναλυτικά, έχουμε να κάνουμε τις εξής παρατηρήσεις:
Σε ότι αφορά το Παιδαγωγικό Πεδίο, η δράση του σχολείου σας είναι αξιοσημείωτη. Ο αριθμός, η ποικιλία, η ποιότητα και η εμβέλεια των δράσεων στο πεδίο αυτό, σημαίνει ότι επιτυγχάνονται σε μεγάλο βαθμό οι μαθησιακοί στόχοι και τα αναμενόμενα μαθησιακά αποτελέσματα. Η ποικιλία, ο αριθμός και οι ποιότητα όλων των δράσεων που δηλώθηκαν στο παιδαγωγικό πεδίο είναι πολύ εντυπωσιακά.

Οι κοινωνικές δράσεις είναι επίσης ικανοποιητικές. Το σχολείο σας έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια και πραγματοποίησε ικανοποιητικό έργο στους περισσότερους δείκτες.

Όσον αφορά το περιβαλλοντικό πεδίο, υπάρχουν αρκετές δράσεις. Οι αισθητικές παρεμβάσεις σας είναι ικανοποιητικές και είμαστε βέβαιοι πως δίνουν χαρά στα παιδιά που φοιτούν στο σχολείο σας.

Με όλη αυτή την εξαιρετική σε ποιότητα δράση, αλλά και με την επίσης πολύ καλή προσπάθεια που έγινε από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/μαθήτριες του σχολείου σε όλο το φάσμα των δεικτών, προς τον στόχο της αειφορίας, με πολύ μεγάλη χαρά και ικανοποίηση, αποφασίζουμε ότι αξίζετε την πιστοποίησή σας ως Αειφόρο Σχολείο.

Παρακαλούμε να μεταφέρετε σε όλη τη σχολική κοινότητα, τα θερμά μας συγχαρητήρια για την μεγάλη και εξαιρετική προσπάθεια και ιδιαίτερα προϊσταμένη που ενορχήστρωσε όλη αυτή την εξαιρετική πορεία προς την αειφορία. Σύντομα θα σας στείλουμε το πιστοποιητικό το οποίο ισχύει για τρία χρόνια.

Ο Συντονιστής του Αειφόρου Σχολείου
Δρ Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Επιστροφή στην κορυφή της σελίδας

Επιστροφή στην κεντρική σελίδα